Наявність високого інтелекту – це те, що відрізняє людину від інших істот нашої планети. Одночасно з цим саме слово викликає великий інтерес і провокує масу питань. Для багатьох значення «інтелект» асоціюється з ерудованістю і великою кількістю знань людини. Але що ж насправді ховається за поняттям «інтелект»? Чи можна його виміряти або змінити? І чи існують обмеження у його рівні? У цій статті ми розкриємо цікаві факти про інтелект, які зможуть дати відповіді на найбільш популярні питання і, можливо, змусять когось попрацювати над собою.
Характеристики рівня інтелекту
Слово «інтелект» має латинське походження. В перекладі воно означає – «розуміти».
Поняття передбачає характеристику розумових здібностей людини. Воно включає в себе здатність отримувати знання на власному або стороннього досвіді, пристосовуватися до нових умов, використовувати знання в тій чи іншій ситуації, приймати і застосовувати абстрактні поняття. Це сукупність різних розумових здібностей людини.
Якщо узагальнити, то інтелект – це не певна здатність, а потенціал, який дано кожній людині і тільки від нього, батьків і педагогів залежить, наскільки він буде розвинений. Інтелект включає дані людині природою характеристики нервової системи. Прийнято вважати, що саме інтелектуальні здібності допомагають людині пробитися в житті, завоювати статус, отримати хорошу роботу і заробити мільйони. Найчастіше рівень інтелекту вимірюють шкільною успішністю. При цьому багато генії були двієчниками і насилу змогли закінчити школу. Однак це не завадило їм зробити серйозні відкриття і заробити цілий статок.
Тому орієнтуватися тільки на шкільну успішність – не варто. На успіх впливають різні фактори. Інтелект – не головне. Розумові здібності людини можна вимірювати. Для цього існує такий показник, як рівень IQ. Однак дані складно назвати абсолютно точними. На них можуть вплинути різні чинники. При цьому рівень IQ все ж дозволяє скласти загальне уявлення про інтелект людини. У ряді випадків результат може бути вирішальним при прийнятті на роботу. IQ тести включають в себе певний перелік завдань, які дають відповіді на питання щодо здатності людини до навчання і освоєння нових сфер, а також генерації абстрактних ідей. Існує кілька видів таких тестів. Вперше вони були використані ще понад століття тому. Коефіцієнт розраховувався з урахуванням інтелектуального і фактичного віку людини.
Правда, в наші дні розумовий вік вже не береться в розрахунок.
Найцікавіше
Саме величезне число людей з високим коефіцієнтом припадає на Гонконг. Середній рівень IQ становить 107 балів.
При цьому на першому місці за рівнем IQ знаходяться японці. Це не тільки нація довгожителів, але і геніїв. Проте в даному випадку працює поняття «горе від розуму». Велика завантаженість на роботі сприяє зростанню кількості самогубців. Найбільш низький рівень IQ зафіксований у сербів.
Найрозумніша людина планети має IQ – 230. Він працює в галузі математики і у віці 24 років став найбільш юним професором Університету Каліфорнії. Однак найрозумнішою людиною у світі, з тих, які коли-небудь жили на нашій планеті і проходили тест, залишається Вільям Сідіс.
Він з дитинства показував великі здібності до навчання. Найбільші успіхи він робив в області математики і мов. Рівень інтелекту Сідіса становив 300 балів. Це величезний показник, який до сьогоднішнього дня ніхто не зміг перевершити.
Ще трохи цікавих фактів про рівень інтелекту
Прийнято вважати, що білі люди мають більш високий інтелектуальний рівень, ніж темношкірі. Однак це не відповідає дійсності. Дані були взяті на основі досліджень. Колись було встановлено, що під час проходження тесту темношкірі показали на 10-15 пунктів гірший результат, ніж білі. Ці дані використовувалися вченими в особистих цілях. Таким чином вони показували расову перевагу. Однак згодом з'ясувалося, що результати були обумовлені культурної різницею. У період отримання первинних даних темношкірі не мали можливості отримувати якісну освіту. Це і призвело до різниці в результатах тесту. Одночасно з цим тести були розроблені білими.
У наш час, коли люди різних рас мають можливість отримувати однакову освіту, різниці у рівні IQ між білими і темношкірими – ні.
Ще один міф – у лівшів вище інтелектуальний рівень, ніж у правшів. Він виник в результаті того, що багато відомих особистості були лівшами. У дослідженні брало участь 5000 чоловік. Фахівці спостерігали за шкільними успіхами, враженнями дітей щодо їх талантів і встановили залежність – лівші показують такі ж успіхи у навчанні, як і правші. У ряді випадків вони навіть менш успішні.
Колись існувала думка, що атеїсти мають більше високий інтелект, ніж ті, хто вірить в Бога. Щоб спростувати цей міф, вчені провели кілька сотень різних досліджень. У результаті з'ясувалося, що насправді ніяких відмінностей між двома категоріями – ні.
За останнє сторіччя рівень інтелекту людей істотно виріс. У першу чергу це відноситься до жінок. Причому серед дівчат відзначений набагато більш швидкісний зростання рівня, ніж серед чоловіків. Причина ідентична тій, яка була в ситуації з темношкірими людьми. Раніше жінки не мали можливості отримувати якісну освіту. Більш того, в ряді країн розумна жінка - це скоріше недолік, ніж гідність. Доведено, що серійні вбивці мають високий рівень інтелекту. В середньому тест показав 102 бали. В результаті досліджень з'ясувалося, що випробовувані з високим рівнем інтелекту здатні більше співпереживати іншим, включаючи абсолютно незнайомих їм людей. Також про високий рівень інтелекту може говорити здатність людини сприймати гумор і самостійно жартувати. Це саме можна сказати і до сарказму.
Люди з низьким розумовим розвитком просто не розуміють його. Багато хто переконаний, чим більше розмір мозку, тим розумніша людина. Тобто ті, хто мають ушкодження мозку автоматично переходять в розряд дурних. Насправді ніякого зв'язку немає. Поняття інтелекту досить об'ємне. Воно включає в себе різні показники. Також на рівень інтелекту не впливає генетика. Людина може успадкувати різні індивідуальні відмінності, але ніяк не розум. При цьому генетичний фактор допомагає людині краще вчитися. Розвитку інтелекту сприяє отримання нових знань, читання книг і т.д.
Тому важливо самовдосконалюватися, вивчати наукову та іншу літературу. Таким чином можна не тільки підвищити рівень інтелекту, але і стати цікавим співрозмовником.
Автор Софія Таран