Блискавка - явище природи, яке часто супроводжується дощем і громом. Це електричний розряд, який виникає в процесі дроблення дощових крапель висхідними потоками теплого повітря. Між небом і землею виникає напруга, тобто накопичується заряд. Він досягає сотень або тисяч вольтів.
Стародавні люди вважали, що блискавка - це прояв гніву богів і дуже боялися природного явища.
Ацтеки були переконані, що розряди супроводжують душі мертвих в підземне царство.
Стародавні греки вважали, якщо блискавка потрапить у водойму, на його дні зародиться перлина.
У Древній Русі повелителем блискавки вважали пророка Іллю. Люди були переконані, що гроза виникає, коли він катається по небу. Гучний звук створює громіздка колісниця.
У міфології блискавка - це рука бога або ж сяйво його очей.
Цікаві факти:
В середньому довжина блискавки складає 10 кілометрів.
Швидкість удару - понад 50 000 кілометрів на годину. Однак поверхні планети досягає лише 20% розрядів.
Енергії, яку несе блискавка, досить, щоб живити звичайну лампочку на протязі 3-х місяців.
При попаданні блискавки в пісок утворюється природне скло. Це пов'язано з високою температурою, яка в 5 разів вище, ніж температура Сонця . Вона перевищує 30 000 градусів.
Блискавки також бувають на Юпітері, Сатурні, Урані та Венері.
Багато хто знає, що під час грози не можна ховатися під деревами, бо в них часто потрапляють блискавки. Найбільш схильний до цього дуб. Рідше розряд потрапляє в стовбур бука.
Попри, що океани займають значну частину нашої планети, у воду блискавка б'є в 5 разів рідше, ніж в землю.
Блискавка може вдарити в одне і те ж місце 5 і більше разів. У Книгу Гіннеса внесений американець, в якого розряд потрапляв 7 разів. При цьому він залишився живий.
Блискавки настільки лякали людей, що в 18 столітті жінки носили капелюшки з громовідводами. Провід кріпився на головний убір. Другий його кінець тягнувся по землі як шлейф.
Раніше люди були переконані, що церква може врятувати їх від розряду. Під час грози дзвонарі відчайдушно били в дзвони. Однак металеві предмети притягують розряд. Тому дзвонарі часто ставали жертвами природного явища.
Притягує блискавку може мобільний телефон, фотоапарат і інша техніка. Тому в грозу не рекомендується використовувати пристрої. При цьому удар може припасти не тільки безпосередньо на користувача, а й на будь-кого з людей, які знаходяться на відстані десятки метрів.
Автор Софія Таран