День медичного працівника (лікарів, медсестер, санітарів, лаборантів тощо) в Україні та низці інших країн колишнього СРСР – Білорусі, Латвії та Казахстані – відзначають ще з 1980 року.
В більшості країн світу День медичного працівника приурочують якійсь даті - дню народження видатного лікаря, першій операції, чи відкриттю лікарні, проте в країнах пост СНД відзначення цього свята не прикріплено до жодної знакової події, або ж радянські архіви про це замовчують.
Професійне свято медичного працівника в Україні традиційно відзначається у третю неділю червня, з 1994 року, тобто у 2020 році це 21 червня. Це символічний час коли земля буйно розквітає, а все живе - міцнішає, хочеться жити і жити, здається, що завжди буде літо (як у 20 років, що завжди будеш молодим)...
Медичні працівники - це ті люди, які незалежно від часу, політичної ситуації, власного бажання постійно мають бути напоготові, постійно наражаються на небезпеку, складні фізичні та емоційні ситуації. Вони рятують життя, полегшують біль, повертають хворих до звичайного способу життя.
Команда Золотих слів висловлює щиру вдячність медичним працівникам за їхню працю, за недоспані ночі, потрачені нерви та ту нелегку роботу, яка повертає людей до життя, ставить на ноги та дозволяє забути про недуги. Побажаємо вам завжди бути здоровими, нехай у вашій роботі буде побільше приємних та щасливих моментів, а ваша праця буде гідно оцінена державою.
З Днем медичного працівника!
Привітання до Дня медиків
Цікаві факти про медиків:
- Швейцарський лікар Жак Понто займався розробкою протизміїної сироватки. Щоб перевірити її, він в 1933 році дозволив гадюці вкусити його тричі поспіль. Лікар вижив і зумів створити сироватку.
- У XIX столітті багато жінок вмирало від пологової гарячки (післяпологового сепсису). Австрійський лікар Ігнац Земмельвейс запропонував акушерам, які приймають пологи, просто дезінфікувати руки. Смертність від пологової гарячки відразу ж знизилася з 30 до 2%. Однак незважаючи на ефективність методу, Земельвейса оголосили псевдовченим і заборонили займатися лікарською діяльністю в Австрії.
- Перша пересадка серця від людини до людини відбулася 3 грудня 1967 року Крістіаном Барнардом.
- До 1800 року медики не носили білі халати. У них був одяг чорного кольору. Білий колір уніформи обрали після того, як лікарі почали доводити важливість дезінфекції та стерильності в медичній практиці. Цей колір дозволяв відразу помітити забруднення, нагадував лікарям про важливість регулярно прати і дезінфікувати робочий одяг.
- Зараз все більше медиків носить халати синього кольору. Це пов'язано з тим, що у пацієнтів спостерігається "гіпертензія білого халата" - синдром, при якому тиск у присутності лікаря підскакує.
- Близько 64% лікарів працюють понаднормово.
- Лікарі залишають медичні інструменти та губки всередині своїх пацієнтів близько 6 тисяч разів на рік.
- У середньовічній Європі для лікування уражених чумою наймали спеціальних чумних докторів, які носили захисний комплект зі шкіряного плаща, рукавичок, черевиків і капелюха. Найпомітнішою деталлю їх костюма була маска з дзьобом на зразок пташиного. У нього закладали речовини з сильними запахами - сушені квіти і трави, спеції, камфору або губку з оцтом, оскільки вважалося, що чума передається саме через погані "міазми", які слід було заглушити.
- Служби швидкої допомоги виникли у великих містах в кінці 19 століття. Щоб перевозити лежачих хворих, були сконструйовані спеціальні екіпажі. Їх стали називати "каретами швидкої допомоги", і це словосполучення залишилося в мові навіть після заміни екіпажів автомобілями.