Перші задокументовані згадки про колодій існують ще зllXстоліття.Саме тоді, коли в московських болотах ще у ввесь ріст квакали жаби слов’яни відзначали останній тиждень лютого як Масниця, Сиропуст, Запуст, Бабське свято, Колодій. Християнство також внесло Масницю у церковний календар та не забороняло язичницьких обрядів.
Загальними рисами свята були гучні гуляння, велика кількість наїдків, вшанування сімейних цінностей та жартівливе цькування юнаків, які не знайшли собі пари, в цей тиждень жінки ставали головними, ходили разом в корчму та гуляли. Жінкам заборонялося робити хатню роботу – шити, в’язати.
Чому Колодій?Колодій з давньоязичницького – це молоде сонце. За повір’ями, саме в останню неділю зими молоде сонце набиралося сил, підростало та вже могло самостійно обігрівати землю, що розпочинало весну.
Це був останній тиждень під час якого брали шлюб.Хлопцям, які за минулий рік не знайшли другу половинку прив’язували колодку, яку спеціально виготовляли до свята, її прикрашали стрічками та узорами. В деяких регіонах України таку ж процедуру проходили дівчата. За законами природи кожна тварина/звірина має бути в парі, поодинокі люди порушували гармонію, за що їх жартома карали.
Дівчина мала право показати симпатію одному хлопцю.Зазвичай, дівчата не могли відкрито проявляти свою симпатію та залицятись, в Масницю, вони мали право подарувати вишиту хустку «сором’язливому» хлопцю.
Юнаки мали пригощати дівчат напоями та наїдками, дівчата ж у відповідь дарували вишитий рушник, хустинку чи стрічку, яку слід було повернути на Великдень (часто після таки обмінів укладали шлюби). Свято нагадувало, що окрім роботи потрібно ще й гарно відпочивати, разом з тим, акцентувало на важливості сім’ї та продовжені роду.
Іншою важливою традицією було зібрання заміжніх жінок у шинках, корчмах, де вони пеленали «колоду» - невеличке поліно. Запеленана колода символізувала дитину та продовження роду.
В цей тиждень зять мав прийти в гості або ж запросити до себе тещута частувати її, таке частування слід робити ДВІЧІ на рік, не частіше)), «щоб горло не пересохло».
Головними частуваннями в цей тиждень є вареники з сиром,які поливались товстим шаром сметани, солодощі, спиртні напої. Це «жирний», або ж «масний» тиждень, наїдок перед Великим постом. Вареники символізували молодий Місяць, як початок нового етапу життя, початок нового плодючого року.
Масниця чи Колодій… характерна лише дляслов’ян, які проживали на територіях сучасної України та Білорусії, проте уXV столітті це свято активно почали відзначати у Московському Царстві. Молоде Московсеке царство перейняло традиції переписавши їх на свій лад. «Півмісяць» був замінений млинцем, який символізував Сонце.
Кульмінацією святкувань є останні дні тижня,які супроводжуються масовими гуляннями. Останній день Масниці – прощена неділя, - день протягом якого потрібно перепросити та простити образи усім близьким та знайомим. Це день примирення та підготовки до Великого посту.
Гарної Масниці, обов’язково повід’їдайте боки, гучно погуляйте та повеселіться, а в неділю перепросіть у всіх кого можливо образили та попросіть вибачення!
Автор Саша Ткачук