Курс валют: $ - 26.5 / 26.9; € - 30.9 / 31.5
Написати в редакцію
X

Дякуємо що ви з нами!

Лазарєва субота. Таїнство свята, історія, що можна та не можна робити в цей день

04-10-2020

2497

Лазарєва субота, традиції, історія та заборони

 

Традиції свята Лазарева субота

 

Лазарева субота – дуже велике церковне свято. У Лазареву суботу, моляться про зцілення, згадують померлих та просять у небесних покровителів про здоров'я для себе та родин. За можливості слід перебувати в радісному настрої, стежити за тим, щоб бажання й думки були чистими. У Лазареву суботу заготовляють гілочки верби, щоб наступного дня освятити їх під час церковної служби. Господині ж тим часом готують частування до недільного свята. У зв'язку із карантином цього року бажано утриматися від походів до церкви.

 

 

Лазарева субота: що не можна робити 

 

День воскресіння Лазаря випадає на Великий піст, тому цього дня не можна їсти страви з м’ясо та сала, яйця, молоко і молочні продукти, рибу та пити міцний алкоголь. Однак все ж допускається певне послаблення посту: дозволяються страви з рибної ікри (саму рибу їсти не можна, це дозволяється вже у неділю) та трішки червоного церковного вина (кагору).

 

ВОСКРЕСІННЯ ЛАЗАРЯ

 

(Іоан, 11:38-46)

 

(38) Ісус же, сумуючи, приходить до гробу. Була ж То печера, і камінь її затуляв. (39) промовляє Ісус: відсуньте цього каменя. Сестра вмерлого Марта говорить до нього: Господи! вже чути гниллю, бо чотири вже дні він у гробі. (40) Ісус каже до неї: чи тобі не казав Я, що як будеш ти вірувати, славу Божу побачиш? (41) Отже відняли камінь від печери, де лежав померлий. Ісус же звів очі до неба й промовив: Отче! дякую тобі, що Ти почув Мене. (42) Я і знав, що Ти завжди почуєш Мене; але сказав це для народу, що довкола стоїть, щоб повірили, що Ти послав Мене. (43) Сказавши це, Він скричав гучним голосом: Лазарю! іди геть. (44) І вийшов померлий, оповитий по руках і ногах плащаницею, а обличчя його обв'язане було хусткою. Рече їм Ісус: розв'яжіть його, нехай іде. (45) і багато з Юдеїв, які прийшли до Марії, та бачили те, що зробив Ісус, увірували в Нього. (46) А деякі з них пішли до фарисеїв, і їм розповіли, що Ісус учинив.

 

(Ін. 11:38-46)

 

Церква завжди надавала дуже велике значення історії воскресіння Лазаря. Вона — ця історія — важлива тому, що тут Ісус явив своє найбільше чудо — воскресіння з мертвих. Повчальність цього дива більша, ніж чудес зцілення калік або пробудження від сну, нехай і дуже довгого. Ще в період раннього християнства Воскресіння Лазаря вважалося прообразом Воскресіння Христа і воскресіння всіх померлих в день Страшного Суду. Крім того, Воскресіння Лазаря вважалося символом духовного відродження, і тому в ранньому церковному мистецтві цей сюжет сопрягался з темою Хрещення, зокрема з Хрещенням Ісуса Христа. У живопису катакомбного періоду збереглося близько 40 зображень цього сюжету. Це зображення в катакомбах Калліста (III ст.), в кубикуле Цецилії (чотири), в катакомбах на Віа Латина, в катакомбах Св. Петра і Марцелла (всього п'ять), Агнеси (три) і в інших. Христос постає тут з магічним жезлом, а не з хрестом (наприклад, настінний живопис у приміщенні XIII катакомби Св. Петра і Марцелла в Римі, III століття).

 

Іоан розповідає про те, що роздратовані юдеї прямо і наполегливо запитували Ісуса: «(24)... довго Тобі тримати нас в небаченні? якщо Ти Христос, скажи нам прямо. (25) відповів їм Ісус: Я вам сказав, та не вірите; діла, які чиню Я в ім'я Отця, вони свідчать про Мене» (Ін. 10:24-25). Дійсно, пора було показати велике чудо — і виявити його при великому скупченні людей: якщо з часом «всі, хто в гробах, почують голос Сина Божого; (29) і повиходять що чинили добро, на воскресення життя, а котрі зло, на воскресення суду» (Ін. 5:28 — 29), то голос Ісуса ще при його житті мав відродити принаймні одного мерця, вже не тільки похованого, але який почав розкладатися. І ось, щоб розвіяти останні сумніви і затвердити віру в майбутнє воскресіння, Ісус спеціально вичекав час — чотири дні (він перебував тоді в Перее, а Лазар помер у себе вдома в Віфанії), — щоб поховали Лазаря: «(3) Сестрисказати Йому: Господи! ось, кого Ти любиш, хворий. (4) Ісус, почувши те, сказав: ця хвороба не до смерті, але до слави Божої, так прославиться через неї Син Божий. (5) Ісус любив Марту, і сестру її, і Лазаря. (6) Коли він почув, що нездужає той, то зостався два дні на тім місці, де знаходився» (Ін., 11:3 — 6). І ось, нарешті, остаточне підтвердження «запланованості» дива: «(14) Тоді просто сказав їм Ісус: умер Лазар; (15) і радію за вас, що Мене не було там, щоб ви увірували» (Ін. 11:14 — 15). Зрештою мета була досягнута: «(45) і багато з Юдеїв, які прийшли до Марії, та бачили те, що зробив Ісус, увірували в нього» (Ін. 11:45).

 

Воскресіння Лазаря, історія, традиції, заборони

Отже, Іоанн досить докладно розповідає про низку обставин, пов'язаних з воскресінням Лазаря: про зустріч Ісуса Марфою, сестрою Лазаря, тоді як Марія залишалася вдома; потім про зустріч Його з Марією, матір'ю припавшей до Його ніг, про Його мови і сльозах, про печеру з покладеним на неї камені, про воскресіння Лазаря, причому описується його вигляд. Спочатку християнські художники передавали лише саму суть розповіді, опускаючи подробиці, незважаючи на те що це один з найбільш детально описаних у Євангелії епізодів. Лише з часом в композицію Воскресіння Лазаря стали вводитися різні додаткові деталі й обставини.

 

Деякі особливості зображення Лазаря породили дискусії про те, на чому ґрунтувалися стародавні художники свої мальовничі трактування цього євангельського сюжету. Характерна особливість всіх катакомбних інтерпретацій Воскресіння Лазаря — по-перше, значно зменшена фігура Лазаря і, по-друге, подібність її з давньоєгипетської мумією. Перше обставина стала підставою припущення, не мали на увазі ранні художники зобразити Лазаря як би немовлям, тобто відродженим до нового життя? Це припущення, проте, не здається обгрунтованим, оскільки ми добре знаємо й інші приклади спеціального зменшення пропорцій фігур, особливо в сценах чудесних зцілень та інших відроджень. Друга обставина — схожість запеленатой фігури Лазаря з давньоєгипетської мумією — породило питання, не спиралися чи древні християнські художники дійсно на давньоєгипетський обряд поховання покійних, як вважав, наприклад, Мюнтер.Хоча заперечувати це повністю не можна - в Стародавньому Римі були відомі єгипетські обряди, - християнські художники, безумовно, знали і відповідну форму поховання іудеїв і спиралися в даному випадку на безпосереднє опис, наведене Іоанном: «(44) І вийшов померлий, оповитий по руках і  ногах обв'язаний плащаницею, а обличчя у нього було перев'язане хусткою ».

 

  У живописі західних майстрів, заснованої на традиціях візантійської іконографії, можна бачити Марію і Марту розпростертими перед Ісусом - вони молять Його про воскресіння їх брата (Джотто), хоча слід мати на увазі свідоцтво Іоанове, по-перше, про те, що Ісуса вийшла зустрічати  одна лише Марфа, «Марія ж удома сиділа» (Ін. 11:20), і, по-друге, що до ніг Спасителя пізніше впала теж тільки одна з них - на цей раз Марія (Ін. 11:32).

 

 

Місце знаходження могили, звідки вийшов Лазар

Гробниця Лазаря знаходиться в Віфанії, в трьох кілометрах від Єрусалиму. Зараз, правда, Віфанія ототожнюється з селищем, по-арабськи називається Аль-Айзария, який виріс вже в християнський час, в IV столітті, навколо гробниці самого Лазаря. Давня ж Віфанія, де жила сім'я праведного Лазаря, знаходилася неподалік від Аль-Айзарии – вище по схилу. З давньої Вифанией тісно пов'язано багато подій земного служіння Ісуса Христа. Кожен раз, коли Господь йшов з учнями по Иерихонской дорозі в Єрусалим, їх шлях проходив через це селище.

 


Після воскресіння Лазар став єпископом


Наражаючись на смертельну небезпеку, після вбивства святого первомученика Стефана святий Лазар був відведений на узбережжя моря, там його посадили в човен без весел і відпрвили з меж Іудеї. Божою волею Лазар разом з учнем Господнім Максимином і святим Келидонием приплив до берегів Кіпру. Будучи до воскресіння тридцяти років від роду, він прожив на острові ще більше тридцяти років. Тут Лазар зустрів апостолів Павла і Варнаву. Ними він був висвячений у єпископи міста Кітії (Кітіона, у євреїв називався Хетим). Руїни античного міста Киітіона виявлені при археологічних розкопках і доступні для огляду (з житія Лазаря Четверодневного). Переказ говорить, що після воскресіння Лазар зберігав суворе утримання, і що єпископський омофор подарувала йому Пречиста Матір Божа, зробивши його Своїми руками (Синаксарь). «Дійсно, невіра начальників юдейських і більш впливових вчителів Єрусалиму, що не поступилась настільки незбагненному, разючому, явленні чуда, здійсненого на очах у цілої юрби народу, є дивовижним явище в історії людства; з цього часу воно перестало бути невір'ям, а стало свідомим свавільством проти очевидної істини («нині ж і видевши і возненавидивши Мене і Мого Отця» (Ів. 15:24)». Митрополит Антоній (Храповицький)

 

 

 Ісус Христос називав Лазаря другом


Про це оповідає Євангеліє від Іоанна, в якому Господь наш Ісус Христос, бажаючи йти в Віфанію, говорить учням: «Лазар, друг наш, заснув». Іменем дружби Христа і Лазаря Марія і Марфа закликають Господа допомогти братові, кажучи: «Ось, кого ти любиш, хворий» (Ін. 12:3). У тлумаченні блаженного Феофілакта Болгарського Христос навмисно робить акцент на тому, заради чого Він хоче йти до Віфанії: "Так як учні боялися йти в Іудею, то Він каже їм: "Я йду не за тим, за чим ходив колись, щоб чекати небезпеки з боку юдеїв, а йду розбудити одного".

 

 

Мощі святого Лазаря Четверодневного


Святі мощі єпископа Лазаря були знайдені в Кітії.Вони лежали в мармуровому ковчезі, на якому було написано: «Лазар чотириденного, один Христовий».  Візантійський імператор Лев Мудрий (886-911) наказав у 898 році перенести мощі Лазаря в Константинополь і покласти в храмі в ім'я Праведного Лазаря.  В наші дні його мощі спочивають на острові Кіпр у місті Ларнаці в храмі, освяченому на честь святого.  У підземній крипті цього храму знаходиться гробниця, в якій був колись похований праведний Лазар.

 

джерело molutva

08-22-2020 5316

Zoloti

08-19-2020 1797

Zoloti

08-19-2020 1098

Zoloti

08-18-2020 9235

Zoloti

08-13-2020 7133

Zoloti
Привітання Олександра з Днем ангела. Характер імені Олександр.

08-13-2020 18940

Zoloti
14 серпня - Медовий Спас. Як правильно провести день та чого не можна робити

08-12-2020 5754

Zoloti
12 серпня - День молоді. Привітання зі святом

08-09-2020 4507

Zoloti
Перевірений рецепт для прикорму помідорів та інші маленькі хитрощі

08-09-2020 5901

Zoloti
Привітання з Днем будівельника

08-09-2020 8367

Zoloti
Молитва до святителя Пантелеймона, яку читають 9 серпня

08-08-2020 12338

Zoloti

08-08-2020 1241

Zoloti

08-04-2020 3792

Zoloti

08-03-2020 4528

Zoloti

07-29-2020 935

Zoloti
28 липня у віці 33 років, вийшов з соцмереж Алєксандєр Усік. І не повернувся

3201

Zoloti
З Днем ангела Юлії! Найцікавіше про Юлічок: значення імені, походження, характер. Привітання з Днем ангела

07-28-2020 16767

Zoloti
Привітання з Днем ангела Валентини

07-27-2020 20354

Zoloti
Привітання з Днем ангела Володимира

07-27-2020 4205

Zoloti
28 липня - День хрещення Русі. Як відбувалось хрещення та його наслідки

2600

Zoloti
Розвінчано найпопулярніші міфи про секс